Gyermeknevelés általános szabályai? Vannak-e egyáltalán ilyenek? Hiszen minden gyermek más és más, így a módszerek is különbözőek, amikkel hatni lehet rájuk. A gyermek egyéniségét figyelembe kell venni, de azért van pár szabály a gyermeknevelésben, ami általánosnak mondható. Ezeket nem is olyan könnyű betartani, hiszen a gyermeknevelés a legnehezebb dolog a világon. Teljesen természetes, ha Ön is hibázik.
  • A gyereknevelés talán legfontosabb szabálya a következetesség. Mindig ugyanazt várjuk el  tőle, legyenek mindig érvényben lévő dolgok. Ezek lehetnek apróságok is, például, hogy a kakaós bögrét minden reggel ki kell vinni a konyhába. A következetesség nemcsak a gyermeknek nehéz, de a szülőnek is.
  • Indulattal nem lehet nevelni, fontos az önfegyelem. Ez nagyon kemény követelmény. Talán nem is létezik olyan szülő, aki ne emelte fel a hangját, ne borult volna ki, hiszen a gyermeknevelés – minden szépsége ellenére kemény munka, de amennyire lehet, őrizzük meg nyugalmunkat.
  • A gyermeknevelés egyeztetést is jelent. A szülők, nagyszülők ugyanazt az álláspontot képviseljék, ugyanazokat a követelményeket támasszák a gyermekkel kapcsolatban. Nagyon nem szerencsés, ha az egyik felnőtt megengedi azt, amit a másik megtilt. Elvált szülők esetén ez nem mindig egyszerű, de a gyermek érdeke, hogy egyeztessenek. Az sem jó, ha csak egyvalaki fegyelmez, a másik pedig „majd, ha apád/anyád hazaér” felkiáltással próbálja a csemetét kordában tartani.
  • Erősíti a bizalmi kapcsolatot, ha a szülő belátja a hibáit. Ne essen kétségbe, ha úgy érzi, valamit elrontott, nincsen szülő, aki mindig mindent jól csinál. A legfontosabb, hogy ezt észreveszi és változtat.
  • Egy gyermek sokat kérdez, mindent tudni akar. Lényeges, hogy minden kérdésére válaszoljunk életkorának megfelelően.
  • Közhely, de igaz: legjobban mindig a példa nevel.
  • És a legfontosabb: szeressük, bíztassuk gyermekünket, éreztessük vele, hogy mennyire értékes ő, nélküle nem lenne teljes az éltünk.