Kedves Szülő,
Ön és gyermeke életében is elérkezett az a pont, amikor elkezdődik a szülőkről való leválás, gyermeke előtt kezd egyre jobban kitárulni a világ, közösségbe megy. Ez egyszerre egy nagyon szép és nagyon nehéz időszak is, főleg a szülőknek. Ugyanis az édesanyákat, édesapákat gyakran megviselni az, ha el kell engednie gyermekét. Ha Ön is így érez, akkor tudnia kell: ez teljesen természetes, majdnem minden édesanyának vagy édesapának rossz érzés, lelkiismeret furdalással jár ez az időszak, hiszen egy gyermek elengedése sosem egyszerű feladat.
Ehhez az időszakhoz szeretnénk tanácsokat adni, hogy a beszoktatás folyamata minél gyorsabban és zökkenő mentesebben menjen, hogy Ön is megnyugodjon: gyermek jó helyen van, csak az történik vele, ami az élet rendje: megismerni a nagyvilágot, beilleszkedik saját korosztálya közé.
A bölcsődei beszoktatás már hetekkel az első nap előtt is el lehet kezdeni. Ekkor már lehet neki mesélni a bölcsődéről, az ottani játékokról, esetleg a bölcsőde témát bevonni a mindennapi játékokban, eljátszani azt, hogy az otthoni plüssmaci bölcsődébe megy, ilyen témájú meséket olvasni, beszélni saját bölcsődei vagy óvodai élményeikről.
A beszoktatásnak mindig fokozatosnak kell lenni, ez a folyamat akár hetekig is eltarthat. A legfontosabb az, hogy a gyermek érezze, hogy a bölcsődei ellátás egy átmeneti időszak, nap végén mindig hazakerül a családjához. Az első napokban ezért legyen vele valamelyik családtag, akik fokozatosan egyre több időre hagyják ott a gyermeket. A legjobb megoldás az, ha akkor szoktatjuk be a kicsit, amikor nincsen sok gyerek, hiszen ilyenkor a bölcsődei kisgyermeknevelőknek több lehetősége van odafigyelni rá.
Nagyon fontos, hogy ne hagyjuk ott a gyermeket anélkül, hogy ezt nem jeleztük felé. Lehet, hogy sírni fog ekkor, de ellenkező esetben azt tanulja meg, hogy a szülő csak úgy szó nélkül eltűnhet. Jó ötlet a napirend eseményeihez kötni a dolgokat, pl. „mikor felkelsz, az alvásból már itt leszek”. Szerencsére a legtöbb bölcsődben a gyermek behozhat valamit otthonról, például egy plüssállatot. Ezek az „otthontárgyak” megnyugtatják a gyermeket, ez csak az övé.
A kisgyermekeknek nagyon fontosak a megszokott dolgok, egy kialakult napirend megnyugtatja őket. Ezért nyugodt, ha minden reggel ugyanazokkal az elemekkel ismétlődőnek a készülődések. Tiszában vagyok vele, hogy egy dolgozó szülőnek ez nagyon nagy kihívás, viszont érdemes vele próbálkozni, mert megnyugtatja a gyermeket.
A beszoktatási időszak ritkán könnyű, de ne féljen tőle, hiszen a bölcsődével gyermeke életében egy új, emlékezetes fejezet kezdődik.